Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(5)
Form of Work
Książki
(5)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(5)
Status
available
(6)
Branch
WYPOŻYCZALNIA KOSTRZYN
(4)
FILIA w GUŁTOWACH
(2)
Author
Szczygieł Mariusz (1966- )
(3)
Gitkiewicz Olga (1976- )
(1)
Krall Hanna (1937- )
(1)
Krall Hanna (1937- ) Szuflada
(1)
Pezda Aleksandra
(1)
Różewicz Julia
(1)
Tochman Wojciech (1969- )
(1)
Zahradnikova Marketa (1971- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(4)
Time Period of Creation
2001-
(5)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(5)
Audience Group
Dorośli
(1)
Demographic Group
Literatura polska
(3)
Literatura czeska
(1)
Subject
Choroby ludzi
(1)
Czendlik, Zbigniew (1964- )
(1)
Duchowieństwo katolickie
(1)
Dziennikarze
(1)
Krall, Hanna (1937- )
(1)
Leczenie
(1)
Leki przeciwbólowe
(1)
Marihuana
(1)
Pisarze polscy
(1)
Poczucie straty
(1)
Polacy
(1)
Relacje międzyludzkie
(1)
Wiara
(1)
Wpływ na zdrowie
(1)
Wspomnienia
(1)
Wykluczenie transportowe
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
1945-1989
(2)
1989-2000
(2)
2001-
(2)
1939-1945
(1)
Subject: place
Czechy
(1)
Polska
(1)
Genre/Form
Reportaż
(2)
Publicystyka
(1)
Reportaż problemowy
(1)
Wywiad dziennikarski
(1)
Wywiad rzeka
(1)
Domain
Socjologia i społeczeństwo
(2)
Historia
(1)
Literaturoznawstwo
(1)
Medycyna i zdrowie
(1)
Prawo i wymiar sprawiedliwości
(1)
Psychologia
(1)
Religia i duchowość
(1)
5 results Filter
Book
In basket
Nie zdążę / Olga Gitkiewicz. - Wydanie I. - Warszawa : Fundacja Instytutu Reportażu, copyright 2019. - 236, [1] strona ; 20 cm.
Można streścić tę książkę za pomocą liczb: Prawie 14 milionów ludzi w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie. Średni wiek polskich wagonów to 25 lat. Do więcej niż 20% sołectw nie dociera żaden transport publiczny. W 1989 roku polską koleją podróżowało miliard pasażerów rocznie. Dziś " o 700 milionów mniej. Można też spróbować w taki sposób: Halina nie ma prawa jazdy, więc rzadko wychodzi z domu. Grażyna jechała pociągiem, który się palił. Mieszkańcy Raszówki ukradli pociąg prezydentowi Lubina. W Łubkach bus nie przyjechał, bo kierowca musiał obejrzeć mecz. Bilans tej książki: 21 miesięcy. 34 000 km pociągiem. 3 400 km samochodem osobowym. 3 100 km na piechotę. 2 200 km busem. W 1989 roku Polska zaciągnęła hamulec awaryjny i wysiadła z pociągu. Potem zaczęła zwijać tory. Parę lat później odstawiła Autosany H9 na zakrzaczony placyk za dworcem PKS. Ludziom powiedziała: radźcie sobie sami. Gdyby Maria Antonina żyła w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku, doradziłaby: "Nie mają transportu publicznego" Niech jeżdżą samochodami". Witamy w centrum Europy. Tu trzynaście milionów Polaków ma wszędzie daleko. Nowy reportaż Olgi Gitkiewicz, której debiutancka książka Nie hańbi zdobyła nominacje do Nagrody Literackiej „NIKE”, nagrody za najlepszy reportaż literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Reportaże z przystanku i z dworca, z pobocza i z chodnika. „Zasada numer jeden: jeśli coś na kolei ma się zepsuć, to na bank zepsuje się w piątek o szesnastej dwadzieścia. Zasada numer dwa: może się zepsuć również w inne dni. Na przykład jak w tę niedzielę, gdy po nocnej przerwie technologicznej każdy pasażer, który kupił bilet w serwisie internetowym, został Katarzyną Swiniarską. Albo jak w ten poniedziałek, gdy prezydent Austrii chciał ograniczyć emisję dwutlenku węgla i pojechać na szczyt klimatyczny w Katowicach pociągiem, ale na dworcu w Wiedniu okazało się, że jego wagon nie przyjechał. Albo jak w pewien wcześniejszy poniedziałek, kiedy kolej została sparaliżowana przez kilkustopniowy mróz. Osiemdziesiąt dwa pociągi spóźniły się więcej niż godzinę. Niektóre odwołano, inne przyjechały z kilkunastogodzinnym opóźnieniem. - Sorry, taki mamy klimat - powiedziała wtedy minister Bieńkowska”.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
WYPOŻYCZALNIA KOSTRZYN
There are copies available to loan: sygn. 656/659 (1 egz.)
Book
In basket
Krall : rozmowa / Wojciech Tochman. - Warszawa : Dowody na Istnienie Wydawnictwo - Fundacja Instytut Reportażu, copyright 2015. - 197, [3] strony : faksymilia, fotografie ; 24 cm.
"Krall" składa się z dwóch części. Piewszą jest rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną Krall. Idziemy razem z nimi przez Warszawę śladami małej Hani, która w 1945 roku wraz z mamą opuszcza zniszczoną stolicę, a później znajduje schronienie w otwockim domu dla sierot. Idziemy do jej dawnego mieszkania przy Targowej 32, do redakcji "Polityki", gdzie zrodziła się Krall-reporterka. Słuchamy rozmów o ważnych przyjaźniach z Edelmanem, Kieślowskim, Warlikowskim. Nie jest to wywiad. To rozmowa, w której zacierają się granice - i po chwili nie wiemy już, czy Krall jest jeszcze bohaterką, czy jak zawsze reporterką, bo nie potrafi się powstrzymać od zadawania pytań spotkanym ludziom w tej podróży w przeszłość. "Szuflada", druga część książki, to również podróż - ale przez domowe archiwum Hanny Krall. Mariusz Szczygieł wyciąga na światło dzienne pożółkłe już zdjęcia, listy i pocztówki, notatki robione na serwetkach przy kawiarnianym stoliku, odrzucone przez cenzurę reportaże, dyplom "Wiadomości Wędkarskich" i publikowany tam "Smutek ryb", recenzje książek w gazetach z całego świata, okładki przekładów na kilkadziesiąt języków, zapis wykładu o ważności słów... Każdy z tych przedmiotów, nawet skrawek papieru, to dowód na istnienie. [nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
WYPOŻYCZALNIA KOSTRZYN
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1(091) (1 egz.)
Book
In basket
(Seria Reporterska)
Astma. Choroba Leśniowskiego-Crohna. Padaczka lekooporna. Stwardnienie rozsiane. Migrena. Nowotwory. Przewlekłe bóle. Lista chorób, w leczeniu których stosuje się medyczną marihuanę, jest długa. Ale medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie z leczeniem. Lekarze nie chcą jej przepisywać, mimo że teoretycznie od 2017 roku mają taką możliwość. Ale prawo jest martwe. Dlatego pacjenci stają się przestępcami. Bo państwo, jak mówi jeden z nich, niekoniecznie chce ich leczyć, za to za wszelką cenę chce ich utrzymać w trzeźwości. Aleksandra Pezda dociera do chorych, do ich bliskich, do lekarzy w Polsce i za granicą. Przygląda się mechanizmom, które sprawiają, że zdesperowani rodzice stają się przemytnikami i że ciężko chorzy ludzie są wyprowadzani z domu w kajdankach i sądzeni jak zbrodniarze. To niezwykle aktualny reportaż interwencyjny na temat, który dotyczy milionów z nas - choć nie zdajemy sobie z tego sprawy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
FILIA w GUŁTOWACH
There are copies available to loan: sygn. 61 (1 egz.)
Book
In basket
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
WYPOŻYCZALNIA KOSTRZYN
There are copies available to loan: sygn. 82-92 (1 egz.)
FILIA w GUŁTOWACH
There are copies available to loan: sygn. 82-92 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again